środa, 24 czerwca 2015

...

ZAPRASZAM NA ZIMOWE WARSZTATY      JĘZYKA POLSKIEGO
 

Miejsce: Sprachschule Aktiv, Landsberger Str. 88, 80339 München
Czas: 8/02, 10/02, 11/02 – od 10:00 do 13:00
Cena: Każdy dzień (3 godz.) - 30 Euro

Można zapisywać się na wszystkie lub tylko wybrane dni!!!Poniedziałek

8.02.2016

Środa

10.02.2016

Czwartek

11.02.2016Dzieci od 6 lat

Dzieci od 8 latDzieci od 8 latKREATYWNE OPOWIADANIE
- animacje językowe

KREATYWNE PISANIE  
- pobudzanie wyobraźniZABAWY SŁOWOTWÓRCZE
– poszerzanie słownictwaKREATYWNE OPOWIADANIE - poniedziałek 8 lutego


10.00 - 13:00

Kreatywne opowiadanie, zabawy słowem pobudzają twórcze myślenie. Urozmaicone animacje językowe będą oparte także na ćwiczeniach słuchu fonematycznego skupionych na problemach typowych dla dzieci wychowujących się w Niemczech. Poprzez interaktywne wymiany słowami będziemy ćwiczyć techniki pracy w grupie. Uczestniczy sami będą wybierać sobie tematy, na które będziemy dyskutować zgodnie z ich zainteresowaniami, poziomem językowym i oczekiwaniami.

Samodzielne wypowiedzi będą prowokowane przez różnego rodzaju bodźce takie jak obraz, słowo i dźwięk. Zachętą do mówienia będą sytuacje podobne do rzeczywistych, które też mają wytworzyć w grupie atmosferę braku lęku przed głośnym wypowiadaniem się w języku polskim. Również dlatego nie będziemy oceniać umiejętności uczestników tylko wsłuchiwać się w opowiadane historie i koncentrować się na komunikacie słownym.

Będziemy pracować z fotografiami, widokówkami, obrazkami, rysunkami, planszami, plakatami, sloganami reklamowymi i komiksami. Zastanowimy się nad różnicami języka mówionego a pisanego, oficjalnego a potocznego. Jednym słowem będziemy żonglować językiem i zabawiać się różnymi tworami językowymi na wszystkie sposoby.

KREATYWNE PISANIE - środa 10 lutego
10.00 - 13:00

Dzieci potrafiące już trochę pisać w języku polskim i tworzyć całe zdania zapraszam na warsztaty kreatywnego pisania. Będzie to szereg najróżniejszych ćwiczeń rozwijających słownictwo, pobudzających wyobraźnię i kreatywność. Od burzy mózgów, zabawy w sensy-nonsensy poprzez bank pomysłów, łańcuch skojarzeń, zadania tematyczne aż po wspólne tworzenie tekstów pisemnych. Wszystko to warsztatowo, w formie zabawy stworzy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności pisarskich, odblokowania wyobraźni i rozwinięcia skrzydeł pomysłowości.
Będziemy przyglądać się polskim literkom i ćwiczyć pisownie trudniejszych wyrazów. Zajęcia w małej grupie będą składać się z kilku etapów. Po rozgrzewce leksykalnej nastąpi wspólnie dokonany przez całą grupę wybór tematów do opracowania. Najważniejszym celem tych zajęć będzie przełamanie bariery językowo-pisemnej. Na warsztatach kreatywnego pisania nie są ważne błędy ortograficzne ale pomysłowość, sens, kreatywność, wyobraźnia. Chodzi o rozbudzenie pomysłów a nie blokowanie dziecka pisownią. Błędy będziemy poprawiać wspólnie w tzw. Klinice słów.
Kolejny etap to odczytywanie tekstów powstałych podczas warsztatów i dyskusja o nich, wspólne poprawianie, propozycje innych rozwiązań a czasem nawet ilustrowanie swoich historii.
Podczas warsztatów będę wykorzystywała otwartą i poddającą się modyfikacjom metodę, dostosowując każde zajęcia do potrzeb, możliwości i wieku grupy. Warsztaty nie wymagają od uczestników wcześniejszego przygotowania ani specjalnych zdolności, będą przyjazną formą nawet dla osób, które pierwszy raz spróbują samodzielnie stworzyć własny tekst.


ZABAWY SŁOWOTWÓRCZE – czwartek 11 lutego
10:00 – 13:00
Swobodne zabawy językiem polskim są najlepszą metodą na poszerzanie słownictwa dzieci dwujęzycznych.
Będziemy poznawać nowe wyrażenia i utrwalać nabyte słownictwo z różnych kręgów tematycznych. Dzieci będą się wyśmienicie bawić przy łamigłówkach językowych, rebusach, zabawnych zagadkach, quizach, rymowankach, wykreślankach i zaszyfrowanych wiadomościach. We wszystkich tych zabawach świat jest nieco zdeformowany a bohaterowie posiadają nadzwyczajne cechy. Dlatego łatwo zmotywować dzieci do wspólnej zabawy, w której wszelkiego rodzaju bariery językowe zostaną szybko przełamane. Język stanie się środkiem do odkrywania nowych znaczeń.

Ćwiczenia interaktywne w zapamiętywaniu zdobytej wiedzy za pomocą gier słowotwórczych, wierszyków i piosenek to bardzo dobry sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z językiem polskim można się świetnie bawić i na to chce zwrócić uwagę dzieci i tym ich zafascynować.