środa, 1 lipca 2015

CZWARTEK

27 sierpień 2015
(od 4 lat)

11:45 – 13:15
 
Temat: Bohaterowie polskich bajek BOLEK I LOLEK
 
Bajki to ulubione, najbliższe formy literackie dzieci, które towarzyszą im niemalże od pierwszych chwil życia. Każda bajka nie tylko wzbogaca doświadczenia i wyobraźnię dziecka to także antidotum na każde niepowodzenie w życiu naszych pociech. Najmłodsi chętnie utożsamiają się z bohaterami bajek, dzięki czemu czują, że nie są sami ze swoimi zmartwieniami i widzą, że inni też mają problemy i potrafią sobie z nimi poradzić.
 
Literatura ma olbrzymi udział w rozwoju osobowości dzieci, kompensuje wszelkie niedostatki w zaspokojeniu potrzeb, pomaga utrzymywać równowagę emocjonalną, a także chroni przed negatywnymi emocjami, smutkiem, żalem, lękiem, gniewem, uczy nowych zachowań i daje wzorce osobowe. To tu świat realny jest połączony ze światem fikcyjnym, dobro zwycięża zło, zachowany jest porządek moralny, wzorzec kulturowy.
 
Jednym ze sposobów zakorzeniania miłości do Polski bądź fascynacji do języka polskiego może być przybliżenie naszym dzieciom dawnych polskich bajek. Bajek, które wciąż tak lubimy, za którymi tęsknimy, i które wspominamy z sentymentem. Bohaterowie polskich produkcji są zabawni i przyjaźni, mają uśmiech na twarzy. Dotykają ich problemy z otoczenia naszych dzieci. Przedstawiają rozwiązania proste i praktyczne, używając przy tym rzeczy z otaczającej nas rzeczywistości.
 
Moim głównym celem jest zaznajomić przedszkolaki z cennymi treściami polskich bajek. Pragnę byśmy bawili się głównymi bohaterami i zaprzyjaźnili się z nimi na różne sposoby. Czy to przez zaśpiewanie piosenki, czy urządzenie przedstawienia kukiełkowego, czy pokolorowanie konturu z postacią głównego bohatera albo rozbudzanie wyobraźni przez wymyślanie jego dalszych przygód.
 
BOLEK I LOLEK Twórcą serii przygód dwóch braci w 1962 roku jest Władysław Nehrebecki.
Bolek i Lolek to niemalże legenda. Popularność, jaką rysunkowi chłopcy osiągnęli na całym świecie, zawdzięczają nie tylko przygodom, ale i wartościom, jakim są wierni. Edukacyjny wymiar bajki okazał się równie atrakcyjny, co jej barwna i dynamiczna oprawa graficzna.              
 
Głównym motywem, na którym oparto fabułę bajki jest wielka przyjaźń między braćmi. Mimo wielu różnic między chłopcami, które wynikają zarówno z wieku, jak i z charakteru, ostatecznie zawsze potrafią się pogodzić. Jako najlepsi przyjaciele są dla siebie wsparciem, żaden z nich nie zostawia drugiego w potrzebie, wiedząc, że tylko razem stanowią zgrany duet.
 
Bolka i Lolka nie da się nie lubić, bo już nawet samym swoim wyglądem wzbudzają sympatię.
 
11:45 – 13:15
 
Temat: Wiersze Juliana Tuwima – ćwiczenia fonetyczne
 
Julian Tuwim to kolejny po Janie Brzechwie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Jego twórczość dla dzieci to klasyczne wierszyki do poczytania i świetna zabawa dla najmłodszych czytelników. Pisze on językiem dowcipnym, utwory przedstawiają jakiś fragment rzeczywistości i często mają ukryty morał lub przesłanie.
 
Utwory Tuwima od lat wzruszają i bawią kolejne pokolenia dzieci. Któż z nas nie zna Murzynka Bambo, który uciekał na drzewo, Zosi Samosi, perypetii Grzesia z dziurawym workiem czy kłopotów z pamięcią Słonia Trąbalskiego albo poszukującego swoich okularów Pana Hilarego. Sprawmy aby także nasze dzieci pokochały stworzonych przez poetę bohaterów, uległy urokowi pełnego fantazji i humoru świata, który wyczarował w swoich wierszach.
 
Takie wiersze jak chociażby legendarna Lokomotywa czy Rzepka lub Abecadło są także bardzo dobrą okazją do ćwiczeń poprawnej wymowy, zapamiętywania powtarzających się fraz i lepszej artykulacji.