poniedziałek, 6 lipca 2015

CZWARTEK

10 wrzesień 2015
(od 4 lat)

11:45 – 13:15

Temat: Bohaterowie polskich bajek MIŚ USZATEK

Bajki to ulubione, najbliższe formy literackie dzieci, które towarzyszą im niemalże od pierwszych chwil życia. Każda bajka nie tylko wzbogaca doświadczenia i wyobraźnię dziecka to także antidotum na każde niepowodzenie w życiu naszych pociech. Najmłodsi chętnie utożsamiają się z bohaterami bajek, dzięki czemu czują, że nie są sami ze swoimi zmartwieniami i widzą, że inni też mają problemy i potrafią sobie z nimi poradzić. 
 
Literatura ma olbrzymi udział w rozwoju osobowości dzieci, kompensuje wszelkie niedostatki w zaspokojeniu potrzeb, pomaga utrzymywać równowagę emocjonalną, a także chroni przed negatywnymi emocjami, smutkiem, żalem, lękiem, gniewem, uczy nowych zachowań i daje wzorce osobowe. To tu świat realny jest połączony ze światem fikcyjnym, dobro zwycięża zło, zachowany jest porządek moralny, wzorzec kulturowy.
 
Jednym ze sposobów zakorzeniania miłości do Polski bądź fascynacji do języka polskiego może być przybliżenie naszym dzieciom dawnych polskich bajek. Bajek, które wciąż tak lubimy, za którymi tęsknimy, i które wspominamy z sentymentem. Bohaterowie polskich produkcji są zabawni i przyjaźni, mają uśmiech na twarzy. Dotykają ich problemy z otoczenia naszych dzieci. Przedstawiają rozwiązania proste i praktyczne, używając przy tym rzeczy z otaczającej nas rzeczywistości.


Moim głównym celem jest zaznajomić przedszkolaki z cennymi treściami polskich bajek. Pragnę byśmy bawili się głównymi bohaterami i zaprzyjaźnili się z nimi na różne sposoby. Czy to przez zaśpiewanie piosenki, czy urządzenie przedstawienia kukiełkowego, czy pokolorowanie konturu z postacią głównego bohatera albo rozbudzanie wyobraźni przez wymyślanie jego dalszych przygód.

Miś Uszatek
 
„Jestem sobie mały miś, gruby miś,
znam się z dziećmi nie od dziś.
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
znam się z dziećmi nie od dziś!”
(Janusz Galewicz)
Bohaterem bajki powstałej w 1957 roku jest pluszowy miś z oklapniętym uszkiem. Wymyślił go Czesław Janczarski a zilustrował Zbigniew Rychlicki. Mały bohater zyskał wielką popularność głównie dzięki powstałemu w animacji lalkowej serialowi dla dzieci. Wszystkie polskie przedszkolaki uwielbiają Misia Uszatka nie tylko za to, że przypomina ukochaną pluszową zabawkę, ale także za to, że łatwo się z nim utożsamić. Mimo upływu lat Miś Uszatek jest uniwersalnym bohaterem, trafiającym w serca kolejnych pokoleń dzieci, które widzą w nim przyjaciela o podobnym zachowaniu, ubiorze i języku. Dzieci poznają perypetie Misia Uszatka i jego zabawnych przyjaciół: zajączka, prosiaczka, króliczków, cioci Hrum-Hrum i innych. Przytrafiają się im różne, często niespodziewane przygody. Każdy odcinek kończy się skierowanym do dzieci morałem, który jest podsumowaniem danej historii.

11:45 – 13:15


Temat: Wiersze Wandy Chotomskiej– ćwiczenia fonetyczne


Wanda Chotomska jest autorką ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, które już od lat 50-tych zdobywają serca najmłodszych. Każdy z nas pamięta takie czasopisma jak „Świerszczyk”, „Płomyk”, „Płomyczek” czy „Misiu”, w których autorka debiutowała. Jej utwory działają wszechstronnie na osobowość młodego odbiorcy, rozbudzają jego wrażliwość, fantazję, poczucie humoru, dają możliwość odkrywania piękna w otaczającym nas świecie.
 
Wanda Chotomska, to poetka i pisarka, która poprzez swą bogatą twórczość zwraca uwagę na to, jak niepowtarzalną, wrażliwą i wartościową istotą jest dziecko. W poetyckim świecie pisarki nie wyczuwa się poszukiwania orginalności za wszelką cenę, lecz raczej próbę spojrzenia na otaczające zjawiska oczyma dziecka. Utwory te należy traktować jako rodzaj intelektualnej zabawy.
 
Dzieci dzięki wierszom poetki poznają np. kolczastego jeża, który nigdy nie widział śniegu. Obudził się na wiosnę i szukał go, by zobaczyć jak wygląda. Dzieci będą udzielać jeżowi rad, ułatwiających znalezienie śniegu, dokonają szeregu porównań, wskazówek, odwołując się do własnych doświadczeń, obserwacji.
 
Wiosenną porę roku przybliży nam pogodny i radosny utwórpt. „Dwa bociany”. Dzieci pośmieją się z „upartych” żab, które nie chcą dać się schwytać i siedzą w wodzie. W wierszach Wandy Chotomskiej dzieci spotykają różne zwierzęta i poznają warunki życia każdego z nich. Uświadamiają sobie jak istotne są różnice środowiska w którym żyją zwierzęta i troska o zachowanie ładu i porządku w lesie, na łące, w stawie i powietrzu. Bohaterami Chotomskiej są często ptaki i zwierzęta domowe, a naśladowanie ich głosów to często ulubiona zabawa dzieci, jak również różnego rodzaju ćwiczenia mowy.
 
Dzięki Wandzie Chotomskiej przedszkolaki poznają także pracę ludzi różnych zawodów: kominiarza, piekarza, młynarza, lekarza itp. Wiersze te są inspiracją do szeregu zabaw tematycznych, prac plastycznych czy teatrzyków. Pobudzają dzieci do zabaw ruchowych, ćwiczeń ortofonicznych i naśladowczych oraz samodzielnej twórczości.
 
Dzieci lubią czuć się twórcami, małymi aktorami. Postaram się pomóc im wejść na drogę twórczej działalności.