wtorek, 7 lipca 2015

PONIEDZIAŁEK

24 sierpień 
(od 10 lat)

10:00 – 11:30

Temat: Warsztaty kreatywnego pisania – zabawy z książką

 
Dzieci potrafiące już trochę pisać w języku polskim i tworzyć całe zdania zapraszam na warsztaty kreatywnego pisania. Będzie to szereg najróżniejszych ćwiczeń rozwijających słownictwo, pobudzających wyobraźnię i kreatywność. Od burzy mózgów, zabawy w sensy-nonsensy poprzez bank pomysłów, łańcuch skojarzeń, zadania tematyczne aż po wspólne tworzenie tekstów pisemnych. Wszystko to warsztatowo, w formie zabawy stworzy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności pisarskich, odblokowania wyobraźni i rozwinięcia skrzydeł pomysłowości.
 
Zajęcia w małej grupie będą składać się z kilku etapów. Po rozgrzewce leksykalnej nastąpi wspólnie dokonany przez całą grupę wybór tematów do opracowania. Najważniejszym celem tych zajęć będzie przełamanie bariery językowo-pisemnej. Na warsztatach kreatywnego pisania nie są ważne błędy ortograficzne ale pomysłowość, sens, kreatywność, wyobraźnia. Chodzi o rozbudzenie pomysłów a nie blokowanie dziecka pisownią. Błędy będziemy poprawiać wspólnie w tzw. Klinice słów.
 
Kolejny etap to odczytywanie tekstów powstałych podczas warsztatów i dyskusja o nich, wspólne poprawianie, propozycje innych rozwiązań a czasem nawet ilustrowanie swoich historii.
 
Podczas warsztatów będę wykorzystywała otwartą i poddającą się modyfikacjom metodę, dostosowując każde zajęcia do potrzeb, możliwości i wieku grupy. Warsztaty nie wymagają od uczestników wcześniejszego przygotowania ani specjalnych zdolności, będą przyjazną formą nawet dla osób, które pierwszy raz spróbują samodzielnie stworzyć własny tekst.

Przyglądając się różnym rodzajom książek: powieściom, poradnikom, książkom naukowym, historycznym, dziecięcym, reportażowym spróbujemy scharakteryzować wszystkie te gatunki. Dzieci poznają budowę książki i jej historię od najdawniejszych lat. Prześledzimy wspólnie cały proces i wszystkie etapy powstawania książek. Będziemy przyglądać się charakterystycznym elementom budowy książki po czym spróbujemy stworzyć własną małą książeczkę starając się zachować wszystkie jej wydawnicze szczegóły.
 
Będzie to na pewno ogromna frajda i satysfakcja dla dzieci, kiedy zobaczą swoje imię i nazwisko w centralnym miejscu nowo powstałej książeczki jako autora.


11:45 – 13:15

Temat: Kreatywne opowiadanie – polskie przysłowia i frazeologizmy

Przysłowia zawierają w swych sformułowaniach oprócz życiowej mądrości bardzo dużo dowcipu, humoru, przedniej zabawy, nierzadko wdzięku i poezji. Jest mnóstwo ciekawych sposobów na przyswojenie dzieciom polskich przysłów, frazeologizmów i utartych zwrotów języka polskiego. Może nawet nie zdając sobie z tego sprawy wszyscy na co dzień używamy popularnych przysłów i powiedzonek, są one głęboko zakorzenione nie tylko w literaturze ale także w języku potocznym. Mimo upływu czasu większość z nich pozostaje nadal aktualna. Dzieci są nimi z reguły bardzo zaciekawione i często chcą wiedzieć dlaczego tak się mówi i co to oznacza.


Na zajęciach warsztatowych spróbujemy wspólnie rozszyfrować i wytłumaczyć sobie ich znaczenie i sens. Zrobimy to z pomocą humorystycznych wierszyków, zabawnych rymowanek i rebusów, zdjęć a nawet rekwizytów. Spróbujemy przybliżyć sobie także sytuacje kiedy można ich używać. Będą to zabawy, które pomogą dzieciom łatwo zapamiętać i zrozumieć najpopularniejsze, dostosowane do wieku przysłowia. Jeśli więc nie wiadomo dlaczego czas to pieniądz, bez pracy nie ma kołaczy, kłamstwo ma krótkie nogi, lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu albo czemu czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał, to zapraszam na zajęcia!